E-toll – urządzenie, które warto posiadać

Z dniem 30 września tego roku wykorzystywany dotąd system viaTOLL ustąpił miejsca nowoczesnemu narzędziu, jakim jest e-TOLL. To nic innego jak zaawansowany technologicznie mechanizm elektronicznego naliczania opłaty za przejazd. Uiszczenie wymaganej kwoty jest możliwe na jeden z trzech sposobów – poprzez aplikację e-TOLL PL albo zainstalowanie w pojeździe certyfikowanego urządzenia OBU lub ZSL. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tym dwóm ostatnim rozwiązaniom.

czytaj całość »
e-TOLL – na czym polega nowy system pobierania opłat?

e-TOLL jest nowoczesnym systemem poboru opłat na płatnych odcinkach autostrad, dróg krajowych oraz ekspresowych. System ten powstał w celu zlikwidowania dotychczasowych kolejek do kas, które tworzyły się podczas dokonywania płatności za pokonywaną trasę płatnego odcinka. Technologia opiera się na lokalizowaniu pozycji pojazdu za pomocą satelitarnego namierzania oraz wykorzystywaniu wirtualnych bramownic do sprawdzenia, czy opłata za przejazd została pokryta przez kierowcę. Innowacyjne rozwiązanie znacznie usprawnia ruch na autostradach i innego rodzaju drogach ekspresowych. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszych akapitach tego artykułu.

czytaj całość »
E-toll aplikacja mobilna – wady i zalety

E-TOLL jest nowoczesnym systemem przeznaczonym do uiszczania opłat za przejazd płatnymi drogami. Schemat jego działania bazuje na technologii pozycjonowania satelitarnego. Dzięki zastosowanym mechanizmom pozwala on na realizację kompleksowej obsługi kierowców on-line. W jego ramach naliczanie opłat odbywa się na jeden z trzech sposobów. To aplikacja e-TOLL PL, urządzenie OBU albo ZSL. Już teraz sprawdź, jak korzystać z aplikacji e-TOLL i zapoznaj się z wadami oraz zaletami tego rozwiązania.

czytaj całość »
Jakie kary obowiązują za brak wdrożenia w e-TOLL?

System poboru opłaty elektronicznej e-TOLL zastępuje manualne rozliczanie płatności za przejazd po danej trasie. Ma to służyć przede wszystkim zapobieganiu kolejek do kas, które często tworzyły się na autostradach i drogach ekspresowych czy krajowych. Technologia oparta jest na wyznaczaniu pozycji pojazdu przez zastosowanie pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem wirtualnych bramownic. Dowiedz się więcej na temat systemu, płatności oraz o karach, które obowiązują za brak wdrożenia systemu e-TOLL.

czytaj całość »
Nowy system poboru opłat na autostradach – co musisz wiedzieć?

Wdrożenie nowego systemu poboru opłat na autostradach było już kilkukrotnie przekładane. Teraz jednak zmiany te stają się faktem. Już wkrótce (dokładnie od 1 grudnia 2021 roku) z państwowych autostrad znikną tak zwane bramki i szlabany, na których kierowcy musieli dotąd zatrzymywać się, aby uiścić opłatę za przejazd – będzie to przykład realizacji w praktyce idei „free-flow”. Tegu typu nowoczesne oraz efektywne przekształcenia przyczynią się do zwiększenia przepustowości dróg i poprawy komfortu jazdy, staną się gwarantem swobodnego ruchu i zapobiegną tworzeniu się zatorów. Ponadto zaletą systemu e-TOLL jest oszczędność czasu i pieniędzy. Doskonale widać więc, że polską branżę transportową czeka prawdziwa rewitalizacja.

czytaj całość »
Inspekcja transportu drogowego e-TOLL – jak wygląda kontrola?

Kontrolę nad prawidłowym uiszczaniem opłaty za pomocą systemu e-TOLL sprawuje w Polsce Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz funkcjonariusze Izby Celno-Skarbowej. Kontroli prawidłowości dokonuje się po to, aby wszyscy użytkownicy zobowiązani do uiszczenia opłaty spotykali się ze sprawiedliwym traktowaniem, a także w celu zapewnienia wpływów z poboru opłaty elektronicznej do Krajowego Funduszu Drogowego, niezbędnych do budowy i utrzymania dróg krajowych

czytaj całość »
Kara e-TOLL – co grozi i jak się odwołać?

System e-TOLL zastępuję obowiązujący do tej pory viatoll. Dla kierowców autobusów i ciężarówek uiszczanie opłat drogowych nie jest niczym nowym. Jednak system, który jest innowacyjny w stosunku do swojego poprzednika i opiera się głownie na technologii geolokalizacyjnych na początku może wydawać się nieco kłopotliwy. Kierowcy powinni również zapoznać się z karami, jakie wiążą się z nieprawidłowościami w uiszczaniu opłat przez e-TOLL, a także z zasadami odnośnie tego, jak się od nich odwołać.

czytaj całość »
Gdzie korzystać z e-TOLL? System dróg i autostrad

E-TOLL to innowacyjny system poboru opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg i autostrad. Działanie e-TOLL opiera się na technologii pozycjonowania satelitarnego i zastępuje obowiązujący jeszcze do niedawna system viaTOLL.

czytaj całość »
Ile kosztuje autostrada? Poznaj ceny przejazdu po polskich autostradach

Koszty autostrad w Polsce różnią się między sobą w zależności od zarządcy drogi, rodzaju pojazdu, konkretnych odcinków autostrad, którymi się poruszamy, a także sposobu uiszczania opłaty. W inny sposób wycenione są też przejazdy mostami, wiaduktami czy tunelami. Nasz kraj nie posiada więc jednolitej stawki za przejazd 1km autostrady.

czytaj całość »
Pojazdy podlegające obowiązkowi opłaty elektronicznej e-TOLL

W czerwcu 2021 roku nastąpiły znaczące zmiany w sposobie uiszczania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Do tej pory obowiązujący system via-TOLL został zastąpiony przez e-TOLL, który w przeciwieństwie do swojego poprzednika, opiera się na geolokalizacji. W obliczu zachodzących zmian warto sprawdzić, jakie pojazdy podlegają obowiązkowi uiszczania opłaty elektronicznej.

czytaj całość »
Samochód osobowy z przyczepą a e-TOLL

E-toll to nowy system poboru opłat drogowych, który obowiązuje na terytorium całej Polski. Przede wszystkim dotyczy on samochodów ciężkich, które swoją masą przekraczają 3,5 tony, jednak kierowcy samochodów osobowych, motocykli czy aut dostawczych o mniejszych gabarytach również mogą z niego korzystać. W systemie e-TOLL przyczepa nie determinuje konieczności uiszczania opłaty.

czytaj całość »
Jak doładować konto e-TOLL

System e-TOLL, który zastąpił system viaTOLL, został stworzony do poboru opłat w formie elektronicznej za przejazd po niektórych płatnych odcinkach dróg. To nowoczesne rozwiązanie funkcjonuje na podstawie technologii pozycjonowania satelitarnego. Na autostradach zostały utworzone specjalne pasy przejazdowe dla użytkowników e-TOLL.

Nowy system jest obowiązkiem dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

czytaj całość »
E-TOLL a przyczepa kempingowa

E-TOLL jest nowym rozwiązaniem, które zastąpiło dotychczas używane przez kierowców viaTOLL. Jest ono oparte o technologię pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem GPS.

Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, czy są oni zobligowani do korzystania z e-TOLL. Z poniższego artykuły dowiesz się, jakie przepisy obowiązują w przypadku różnych typów pojazdów oraz przyczep, w tym kempingowych.

czytaj całość »
Rejestracja w systemie e-TOLL – krok po kroku

E-TOLL to nowość dla kierowców pojazdu. Ulepszony system, który został wprowadzony niedawno, jest obowiązkowy dla wszystkich kierowców, jeśli chcą się oni poruszać po drogach płatnych.

Rejestracji w systemie e-TOLL możesz dokonać na trzy sposoby: internetowo, w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta oraz poprzez wybranego dostawcę kart flotowych.

czytaj całość »
Klasa emisji spalin e-TOLL

Od 1.10.2021 e-TOLL stał się jedynym systemem, poprzez który można płacić za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Nowe rozwiązanie zastąpiło stare viaTOLL. Za nieuiszczenie odpowiedniej opłaty można dostać mandat, którego rozpiętość cenowa wynosi od 500 zł do 1500 zł. Kierowców będzie kontrolować ponad setka nowych radiowozów, które za pomocą rejestracji wideo będą egzekwować prawo.

czytaj całość »
E-TOLL a viaTOLL – jakie są różnice?

Od 1.10.2021 obowiązuje nowy system opłat drogowych – e-TOLL. Zajął on miejsce starego rozwiązania, jakim było viaTOLL. Z poniższego wpisu dowiesz się jakie innowacje wprowadzono w nowszej wersji systemu oraz jakie różnice występują między e-TOLL i viaTOLL.

czytaj całość »
Dla kogo przeznaczony jest e-TOLL?

E-TOLL to rozwiązanie, które zbudowane jest na technologii pozycjonowania satelitarnego. Ten nowoczesny system wyparł, używany jeszcze do niedawna, viaTOLL. Stary system działał na podstawie urządzeń zbierających dane z bramownic na autostradach.

czytaj całość »
Jak działa e-TOLL

E-TOLL to system, który zastąpił niedawno viaTOLL. Jest to nowoczesne rozwiązanie oparte o technologię pozycjonowania satelitarnego. Służy do wyznaczania pozycji użytkownika pojazdu z wykorzystaniem wirtualnych bramownic.

czytaj całość »
Przechodzę z viaTOLL do e-TOLL

Co powinienem zrobić przed wygaszeniem systemu viaTOLL?

Użytkownik powinien:

  • dokonać zwrotu viaBOX aby uzyskać zwrot kaucji za urządzenie
  • zarejestrować się w e-TOLL i wyrejestrować się z viaTOLL
  • rozliczyć środki znajdujące się na jego koncie, przy czym rozliczenie środków jest możliwe w ciągu 12 miesięcy od wygaszenia systemu viaTOLL tj. do 30 września 2022 r. Po tym terminie środki znajdujące się na koncie użytkownika w viaTOLL zostaną przekazane do Krajowego Funduszu Drogowego
czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl