Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE  -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych  CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU  - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V)  – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Drogi płatne e-TOLL – co się zmienia w pierwszym kwartale 2023 roku?

Drogi płatne e-TOLL – co się zmienia w pierwszym kwartale 2023 roku?

Wraz z nadejściem pierwszego kwartału 2023 roku, kierowcy korzystający z dróg płatnych e-TOLL w Polsce mogli spodziewać się zmian w stawkach za przejazd. Zmiany te wprowadzane są zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, które określa stawki opłat e-TOLL za korzystanie z autostrad, dróg ekspresowych oraz dróg krajowych i wojewódzkich. Zgodnie z tym rozporządzeniem, stawki opłat za korzystanie z dróg płatnych zostaną zwiększone o średnio 13 proc. w stosunku do cen z 2022. Zmiany te mają na celu pokrycie kosztów utrzymania dróg oraz modernizacji i rozbudowy infrastruktury drogowej.

Drogi płatne e-TOLL – zmiany w stawkach

Zmiany te wprowadzają również nowe kategorie pojazdów i nowa opłata e-TOLL dla nich. Na przykład, dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton wprowadzona zostanie nowa kategoria, a stawki opłat będą uzależnione od emisji spalin. W ramach wprowadzonych zmian wprowadzona zostanie również ulga dla kierowców, którzy posiadają wyższe normy emisji spalin w swoich pojazdach. Im wyższa norma, tym większa zniżka, a różnica w cenie pomiędzy EURO2, a EURO5 sięga nawet aż 31 groszy za kilometr. Warto podkreślić, że zmiany te mają na celu poprawienie stanu infrastruktury drogowej w Polsce oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jednocześnie, przedsiębiorcy transportowi muszą wziąć pod uwagę wprowadzone zmiany w stawkach i wdrożyć odpowiednie strategie kosztowe w celu minimalizacji wpływu zmian na swoją działalność.

Opłata e-TOLL – kogo dotyczą zmiany w stawkach?

Nowe stawki opłat będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku i dotyczyć będą zarówno kierowców indywidualnych, jak i przedsiębiorców przemieszczających się przez drogi płatne e-TOLL. Zgodnie z rozporządzeniem, stawki opłat za korzystanie z autostrad, dróg ekspresowych oraz dróg krajowych i wojewódzkich zostaną zwiększone dla pojazdów powyżej 3,5 ton oraz autokarów niezależnie od ich wagi.

Jak kształtują się nowe stawki opłat?

Wszelkie zmiany wprowadzone wraz z nadejściem 2023 obowiązują pojazdy, których masa przekracza 3,5 tony. Stawki zostały podzielone jednak na kategorie – od 3,5 do 12 ton, powyżej 12 ton oraz autobusy, w przypadku których waga nie ma znaczenia, choć cenowo drogi płatne e-TOLL wyglądają podobnie jak w przypadku samochodów poniżej 12 ton. Stawki nie będą jednakowe dla wszystkich w zależności od masy. Różni się również kategoria drogi oraz klasa emisji spalin, co jest podprogowym przekazem od Ministerstwa Infrastruktury, że warto zainwestować w bardziej ekologiczne auta. Najniższa stawka za kilometr 2023 wynosi 24 grosze, a najwyższa 64 grosze.

Drogi płatne e-TOLL – rozszerzenie listy odcinków

W życie mają wejść kolejne zmiany, dotyczące rozszerzenia dróg płatnych e-TOLL dla kierowców pojazdów powyżej 3,5 ton. W trakcie przygotowywania są przepisy dotyczące rozszerzenia listy, która zawiera płatne drogi e-TOLL. Ma się ona powiększyć o wszystkie odcinki dróg krajowych, które zostały oddane do użytku po 2017 roku. Jest to jednak nieoficjalna informacja, jednak wraz z wejściem jej w życie, wszystkie drogi powinny zostać zaktualizowane w każdym systemie. W związku z tym wartym uwagi rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w urządzenie ZSL lub OBU, które na bieżąco są aktualizowane o nowe płatne odcinki dróg. Na oficjalnej stronie rządowej znajdziemy równie kalkulator tras, który pozwoli nam obliczyć, jaką dokładnie kwotę zapłacimy za przejazd danego odcinka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl