Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE  -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych  CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU  - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V)  – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Jak odczytać plik DDD z tachografu?

Jak odczytać plik DDD z tachografu?

Managerowie całej floty kierowców oraz pojazdów, które wyposażone są w cyfrowe tachografy, obciążeni są bardzo odpowiedzialnymi zadaniami. Oprócz samego odpowiedniego ustawienia urządzenia, do ich obowiązków należy odczyt tachografów oraz zdalne odczytywanie pliku DDD. Są to pliki, które w profesjonalny sposób zapisują cały raport transportu w stosunkowo krótkim czasie.

Co to są pliki DDD?

Pliki DDD to skarbnica wiedzy, ponieważ przechowują one wszystkie dane związane z pojazdem. Pliki te można znaleźć na cyfrowym tachografie w ciężarówce. Skrót DDD to Digital Data Distiller i w wolnym tłumaczeniu oznacza Destylator Danych Cyfrowych. Pobieranie plików DDD pozwala nam na odczyt tachografów i danych o czasie jazdy oraz postojach, prędkości jazdy, a nawet o awariach, jakie zdarzyły nam się podczas przewozu. Zapisywanie i przechowywanie tych danych wymagane jest przez prawo, a przechowywanie ich przez długi czas jest obowiązkowe. Dane te mogą być pomocne w razie kontroli, w której ktoś chce zarzucić nam działanie niezgodne z prawem lub w celu wprowadzenia działań poprawiających działanie całej firmy.

Jak otworzyć plik DDD z tachografu?

Odczyt tachografów oraz otwarcie pliku DDD nie będzie możliwe, jeśli nie jesteśmy wyposażeni w specjalistyczne oprogramowanie. Oprogramowanie to możemy nabyć, w zależności od producenta, za damo lub bezpłatnie. Bez obaw, obydwie możliwości są całkowicie legalne. Dodatkową funkcją takiego programu jest zdalne odczytywanie pliku DDD i zaciąganie danych od razu na serwer, gdzie bezpiecznie będą wypoczywać do następnego przeglądania. Zdalny pobór danych to nie tylko wygoda, ale i duża oszczędność czasu. Kierowca nie jest zobowiązany po każdym transporcie wracać do bazy i  osobiście wkładać kartę kierowcy do dedykowanego urządzenia, które sczyta wszystkie pliki DDD.

Pobieranie plików DDD a przepisy prawne — na co zwracać uwagę?

Ważne jest trzymanie się przepisów, aby wszystkie działania były prowadzone zgodnie z prawem. Pobieranie plików DDD powinno się odbywać nie później niż raz na 28 dni w przypadku karty kierowcy oraz nie rzadziej niż co 90 dni, jeśli tachograf jest cyfrowy i zdalne odczytywanie pliku DDD jest możliwe. Wynika to z rozporządzenia Ministra Transportu (Dz.U.2007.159.1128 z późn. zm.), które wskazuje również, że niestosowanie się do tych obowiązków lub nieokazanie danych podczas kontroli w firmie, może skończyć się nałożenie wysokiej grzywny sięgającej 2000 zł. Stosowanie się do przepisów, które mówią o ewidencji oraz optymalizacji czasu kierowców pozwoli uniknąć również wyższy kar, które nakładane są przez Inspekcję Transportu Drogowego.

Zdalne odczytywanie pliku DDD – podsumowanie

Warto również pamiętać, że nie tylko ITD ma prawo zrobić odczyt tachografów. Uprawnionym organem do kontroli jest również Policja i Straż Graniczna, które mają prawo poprosić o przekazanie ich w celu sprawdzenia, czy wszystkie działa prowadzone są zgodnie z prawem. Wszelkie kontrole prowadzone są na podstawie prawodawstwa europejskiego uchwalonego w 2006 r. (WE 561/2006). W dokumencie znajdziemy informacje, że wszystkie firmy dokonujące przewozu towarów na terenie Unii Europejskiej zobowiązane są do przechowywania plików oraz przekazania ich w ręce odpowiednich organów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl