Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE  -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych  CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU  - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V)  – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Jak wyrobić i na jaki okres jest wydawana karta kierowcy?

Jak wyrobić i na jaki okres jest wydawana karta kierowcy?

Karta kierowcy niezbędna jest każdej osobie, która prowadzi pojazd wyposażony w tachograf. Służy do ewidencji i monitorowania czasu pracy każdego kierowcy. Jazda bez niej grozi surowymi karami. Wydawana jest na okres 5 lat, jednak nie dłużej niż ważność prawa jazdy. Jak złożyć wniosek o kartę kierowcy oraz kiedy utrata karty kierowcy oznacza brak możliwości kontynuowania jazdy?

Wniosek o kartę kierowcy – gdzie go złożyć i co powinien zawierać?

Uzyskanie karty kierowcy odbywa się poprzez złożenie odpowiednie wniosku, który dostępny jest w Internecie oraz w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. (PWPW). Wybierając drogę elektroniczną, należy zalogować się do serwisu Info-car. We wniosku musi się znajdować:

  • formularz zawierający dane osobowe,
  • aktualne zdjęcie,
  • skan podpisu lub odpis elektroniczny.
  • oświadczenie, że kierowca minimum 185 dni przebywa na terenie Polski,
  • oświadczenie posiadania prawa jazdy,
  • dokumenty dotyczące zgubienia lub kradzieży dokumentu.

W przypadku wystawienia prawa jazdy w innym kraju niż Polska należy dołączyć skan. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku świadectwa kierowcy, które zostało wystawione poza UE lub AETR. Jeśli chcemy tylko przedłużyć kartę kierowcy, która została wydana w innym kraju, to również należy zawrzeć we wniosku skan aktualnej karty.

Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku to 7 dni roboczych w przypadku złożenia wniosku elektronicznie oraz 30 dni, jeśli zrobimy to w formie papierowej.

Jazda bez karty kierowcy – czym to grozi?

Jazda bez karty kierowcy może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Kara dotyczą nie tylko kierujących pojazdami, ale także właścicieli firm, którzy zobowiązani są pilnowania takich formalności. Najwyższy mandat karny to 2000 zł dla kierującego, jak i właściciela. Takiej sytuacji, w szczególnych przypadkach można uniknąć i jazda bez karty kierowcy będzie całkowicie legalna.

Jeśli w trakcie jazdy karta kierowcy zostanie uszkodzona lub dojdzie do jej kradzieży, a wniosek o kartę kierowcy nie jest możliwy do złożenia, to wystarczą wydruki z tachografów. Przed rozpoczęciem jazdy należy dokonać wydruku i opisać go danymi kierującego oraz złożyć podpis. Taką czynność należy również wykonać po zakończeniu jazdy, opisując przy tym odpoczynki, inną pracę oraz okresy zapisu na tachografie.

Brak pojedynczego wydruku to nawet 200 zł i doliczane jest do kwoty kary za brak karty kierowcy. Warto zwrócić uwagę również na to, czy są one dobrze opisane, ponieważ błędu kosztują 100 zł za każdy dzień.

Oświadczenie o utracie karty kierowcy – gdzie je złożyć i co w nim napisać?

Utrata karty kierowcy nie zawsze oznacza, że została ona skradziona lub zgubiona. Uszkodzenie karty również zalicza się do sytuacji, w których konieczne jest złożenie wniosku do odpowiedniego organu. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek działania związane z odzyskaniem karty, warto wysłać informacje o zdarzeniu do PWPW, która wyda zaświadczenie o możliwości dalszego kontynuowania jazdy. W przypadku kradzieży lub zgubienia karty o sytuacji należy powiadomić również policję.

Zgłoszenie do PWPW powinno zawierać dane kierowcy, numer utraconej karty oraz nazwę firmy, w której kierowca pracuje. Jeśli karta kierowcy niezbędna jest na już, ponieważ do ostawienia auta zostało jeszcze 500 km, to należy tę informację zawrzeć w oświadczeniu. Dzięki temu możliwe będzie kontynuowanie jazdy jeszcze przez 15 dni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl