Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE  -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych  CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU  - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V)  – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Czym‌ ‌jest‌ ‌telematyka‌ ‌i‌ ‌jakie‌ ‌ma‌ ‌znaczenie‌ ‌w‌ ‌transporcie?‌

Czym‌ ‌jest‌ ‌telematyka‌ ‌i‌ ‌jakie‌ ‌ma‌ ‌znaczenie‌ ‌w‌ ‌transporcie?‌

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym transport odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa i gospodarki, pojęcie telematyki staje się coraz bardziej powszechne i wpływowe. Telematyka transportu, będąca połączeniem telekomunikacji i informatyki, wchodzi na scenę jako technologiczny sprzymierzeniec branży transportowej, przynosząc ze sobą możliwości monitorowania, zarządzania oraz optymalizacji procesów związanych z ruchem i logistyką pojazdów.

Co to jest telematyka?

Jak działa telematyka? To dziedzina technologii, która zajmuje się integracją telekomunikacji i informatyki w celu zbierania, przesyłania, przetwarzania i analizowania danych związanych z danym zastosowaniem. W kontekście transportu telematyka w transporcie odnosi się do wykorzystania zaawansowanych systemów oraz urządzeń komunikacyjnych i informatycznych w celu monitorowania, zarządzania oraz optymalizacji działań związanych z ruchem i logistyką pojazdów.

Z czego składa się system telematyczny?

System telematyczny składa się z kilku kluczowych komponentów:

  1. Urządzenia telematyczne — sprzęt zamontowany w pojeździe, który zbiera i przekazuje dane. Może to być GPS, czujniki zużycia paliwa, kamery, czujniki temperatury itp.
  2. Komunikacja — dane zbierane przez urządzenia telematyczne są przesyłane za pomocą sieci telekomunikacyjnych, takich jak GSM, LTE, satelitarne lub Internet.
  3. Oprogramowanie — dane są przetwarzane i analizowane przy użyciu specjalnego oprogramowania. To pozwala na wizualizację, analizę trendów i podejmowanie decyzji.
  4. Centrum zarządzania — miejsce, w którym dane są analizowane i podejmowane  decyzje. To może być centrum kontroli pojazdów, biuro dyspozytora lub centrala firmy logistycznej.

Jakie korzyści przynosi telematyka?

Telematyka ma wiele korzyści, zarówno dla przedsiębiorstw transportowych, jak i całego społeczeństwa. Dzięki niej może zoptymalizować wszystkie trasy pod względem drogi, czasu oraz paliwa. Dzięki dokładnej analizie danych firmy mogą dostosowywać najlepsze kursy do każdego transportu z osobna. Telematyka w transporcie pozwala na monitorowanie zużycia paliwa, stylu jazdy oraz wielu innych czynników, które mają ogromny wpływ na koszty wszystkich operacji. Zwiększenie bezpieczeństwa również wchodzi w grę, ponieważ systemy telematyczne mogą ostrzegać kierowców o niebezpiecznych warunkach na drodze i monitorować zachowania, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa.

Telematyka w transporcie, logistyce i spedycji – możliwe zastosowania

Telematyka ma szerokie zastosowanie w dziedzinie transportu, logistyki i spedycji. Możliwość monitorowania lokalizacji, trasy i czasu podróży pojazdów w czasie rzeczywistym. Systemy telematyczne umożliwiają optymalizację pracy floty, kontrolę kosztów, utrzymanie harmonogramów i reagowanie na awarie. Telematyka transportu to także czujniki temperatury, wilgotności i innych parametrów ładunków pozwalają na utrzymanie odpowiednich warunków podczas transportu. Analiza danych pozwala na wybór najlepszych tras, uwzględniających ruch, warunki atmosferyczne i inne czynniki. Telematyka w transporcie może pomagać w monitorowaniu czasu pracy kierowców i przestrzeganiu przepisów dotyczących czasu jazdy i odpoczynku. Dzięki zaawansowanym systemom telematycznym firmy mogą lepiej zarządzać flotą, monitorować ładunki i reagować na zmieniające się warunki na drodze co ma istotne znaczenie dla całej branży.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl