Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE  -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych  CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU  - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V)  – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Jaką ładowarkę do samochodu wybrać?

Jaką ładowarkę do samochodu wybrać?

Samochodów elektrycznych na rynku coraz więcej, jednak liczba stacji ładowania elektryków nie jest do nich dostosowana. Dane z 2022 roku pokazują, że w Polsce pojawiło się dotychczas 2494 stacji ładowania, a samochodów ponad 60 000. Ogromna różnica, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z samochodami, które co około 400-500 km trzeba ładować, a okazuje się, że nie ma gdzie i to nie dlatego, że stacje są tak oblegane. Mimo że liczba publicznych miejsc wyposażonych w ładowarki do akumulatorów samochodowych rośnie, wciąż nie mamy gwarancji, że uzyskamy dojście do prądu zawsze, kiedy będziemy go potrzebować.

Czym jest ładowarka samochodowa?

Każdy samochód elektryczny posiada swoją własną wbudowaną ładowarkę i wcale nie oznacza to, że została do niego dołączona ładowarka indukcyjna samochodowa czy ładowarka samochodowa usb, czy mobilna. Zadaniem ładowarki pokładowej umieszczonej w komorze silnika jest przemiana prądu zmiennego w prąd stały, który dalej doprowadzany jest do baterii samochodu, jaka go zasila. Takie urządzenie właśnie to pełnoprawna ładowarka i dokładnie taka zamontowana jest we wnętrzu elektrycznego samochodu.

Ładowarki samochodowe – rodzaje

Ładowarki AC – zwane też wallbox’em ze względu na możliwość zamontowania go na ścianie lub słupku. Stosują prąd zmienny do ładowania, a napięcie, jakie wykorzystują, jest takie samo jak w przypadku instalacji domowej – 230 V oraz 400 V, a natężenie prądu wynosi 16A lub 32A w zależności od mocy ładowarki. Maksymalna moc ładowania to zazwyczaj 13 kW bez zabezpieczenia EVSE, a z nim to 22 kW. Czas naładowania samochodu taką ładowarką wynosi 2-5 h w zależności od modelu auta. Ładowarki te wykorzystywane są w domach, a coraz to inteligentniejsze systemy pozwalają nawet na oddawanie skumulowanego w samochodzie prądu do sieci, aby podgrzać wodę w czajniku czy zrobić pranie. Przykładem takiej ładowarki jest WallBox BS20, dzięki której naładujemy samochód szybciej niż producencką ładowarką

Ładowarki DC – ładują prądem stałym i są zdecydowanie szybsze od AC. Pracują na dużo wyższym napięciu, bo aż 400-800V, a moc ładowania sięga nawet 350 kW, jednak w Polsce znajdziemy tylko takie o mocy maksymalnej 150 kW. Najczęściej montowane wraz z transformatorem, który dostarcza tak dużą moc oraz z dedykowanymi złączami do różnych modeli samochodów.

W jakich sytuacjach sprawdzi się ładowarka samochodowa?

Ładowarka samochodowa może przydać się w dokładnie takich samych sytuacjach, co dodatkowy kanister z benzyną. Biorąc pod uwagę ilość ładowarek oraz to, że nie zawsze przemierzamy trasy krótsze niż nasz zasięg samochodu, to warto zaopatrzyć się w taką ładowarkę i nie martwić się faktem czy dojedziemy na miejsce, zwłaszcza jeśli w pobliżu brak jest dedykowanych stacji ładowania.

Na co zwrócić uwagę wybierając ładowarkę samochodową?

Po pierwsze zwróćmy uwagę na moc ładowarki oraz na szybkość ładowania. Kolejnym ważnym elementem będzie informacja czy nasz samochód posiada wbudowany kabel do ładowania, czy trzeba go dokupić osobno. Ostatnią rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj gniazda, ponieważ wybierając ten dedykowany do auta, nie będziemy musieli kupować żadnych przejściówek.

Wielofunkcyjność ładowarek samochodowych

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej – ładowarki elektryczne wyposażone w najnowsze technologie są w stanie przenieść skumulowany w samochodzie prąd po naładowaniu do domowej sieci, w celu użytkowania urządzeń RTV oraz AGD. Jest to dosyć ekologiczne oraz ekonomiczne rozwiązanie, które może w znacznym stopniu obniżyć rachunki za prąd.

Jaką ładowarkę wybrać? Podsumowanie

Wybór odpowiedniej ładowarki samochodowej może się wydawać skomplikowanym zadaniem, jednak będzie to znacznie prostsze, jeśli weźmiemy pod uwagę parametry, jakie nas interesują. Uniwersalnym rozwiązaniem jest ładowarka WallBox BS20, która ma możliwość ustawienia mocy wyjściowej. Niezależnie czy chcemy ładować samochód w garażu, czy może postawić na przydomowym ogródku stację ładowania, wybór odpowiedniej ładowarki to klucz do dobrego naładowania naszego samochodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl