Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE  -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych  CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU  - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V)  – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Samochód osobowy z przyczepą a e-TOLL

Samochód osobowy z przyczepą a e-TOLL

E-toll to nowy system poboru opłat drogowych, który obowiązuje na terytorium całej Polski. Przede wszystkim dotyczy on samochodów ciężkich, które swoją masą przekraczają 3,5 tony, jednak kierowcy samochodów osobowych, motocykli czy aut dostawczych o mniejszych gabarytach również mogą z niego korzystać. W systemie e-TOLL przyczepa nie determinuje konieczności uiszczania opłaty.

Samochód osobowy z przyczepą a e-toll

Jeśli chodzi o e-TOLL auta osobowe o łącznej masie nieprzekraczającej 3,5 tony nie podlegają obowiązkowej opłacie za przejazd autostradą w systemie. Jednak kierowcy poruszający się pojazdami o łącznej masie mniejszej niż 3,5 tony mogą korzystać z e-TOLL dobrowolnie.  System e-TOLL to  System Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej, który został uruchomiony w czerwcu 2021 roku. System obowiązuje na całym terytorium naszego kraju, a bezpośredni nadzór sprawuje nad nim szef KAS. System e-TOLL zastąpił dotychczas obowiązujący viaTOLL. Pamiętajmy też, że jeśli chodzi samochód osobowy z przyczepą viaTOLL także nie był obowiązkowy.

Pierwszy miesiąc był dla użytkowników okresem przejściowym, w którym kierowcy mogli równolegle korzystać z obu systemów. Do najważniejszych zmian dla kierowców, jakie wypływają z przejścia z systemu opłat z viaTOLL na e-TOL zaliczyć możemy:

  • odejście od technologii radiowej (DSRC) na rzecz technologii pozycjonowania satelitarnego i bezprzewodowej transmisji danych (GNSS)
  • brak konieczności podpisywania umowy, wymagana jedynie rejestracja w IKK, która jest możliwa całkowicie online, bez konieczności wizyty w  Miejscach Obsługi Klienta
  • przekazywanie danych geolokalizacyjnych do sytemu możliwe będzie z wykorzystaniem urządzenia OBU, Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego (ZSL), aplikacji mobilnej e-TOLL PL

System e-TOLL w stosunku do swojego poprzednika jest więc dużo bardziej rozwinięty: wyznacza on pozycję naszego pojazdu przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego. Innymi słowy, e-TOLL rejestruje, ile kilometrów poruszaliśmy się płatnymi odcinkami i automatycznie przesyła te dane do systemu.

Czy samochód osobowy z przyczepa może korzystać z e-toll?

W przypadku e-TOLL samochody osobowe korzystają z niego dobrowolnie do 30 listopada 2021 roku. Po tym terminie nie zostanie na kierowców nałożony obowiązek korzystania z systemu, jednak to właśnie wtedy mają zniknąć punkty manualnego poboru opłat na autostradach. Bramki zostaną zlikwidowane na odcinku autostrady A2 Konin - Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Zapowiadane zniknięcie bramek i konieczność zakupu biletu autostradowego online lub w punktach obsługi podróżnych, które często są oddalone od miejsca, w którym zatrzymamy nasz pojazd poruszając się autostradą, może skłonić kierowców pojazdów osobowych z przyczepą do korzystania z systemu e-TOLL. Uiszczenie opłaty za pomocą e-TOLL  będzie dużo bardziej wygodne i szybsze niż poszukiwanie alternatywnych sposób płatności przez kierowców. E-TOLL na samochody osobowe jest więc dobrowolny, jednak oszczędność czasu i prostota jego użytkowania to duże argumenty świadczące na jego korzyść.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl