Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE  -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych  CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU  - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V)  – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Nowy system poboru opłat na autostradach – co musisz wiedzieć?

Nowy system poboru opłat na autostradach – co musisz wiedzieć?

Wdrożenie nowego systemu poboru opłat na autostradach było już kilkukrotnie przekładane. Teraz jednak zmiany te stają się faktem. Już wkrótce (dokładnie od 1 grudnia 2021 roku) z państwowych autostrad znikną tak zwane bramki i szlabany, na których kierowcy musieli dotąd zatrzymywać się, aby uiścić opłatę za przejazd – będzie to przykład realizacji w praktyce idei „free-flow”. Tegu typu nowoczesne oraz efektywne przekształcenia przyczynią się do zwiększenia przepustowości dróg i poprawy komfortu jazdy, staną się gwarantem swobodnego ruchu i zapobiegną tworzeniu się zatorów. Ponadto zaletą systemu e-TOLL jest oszczędność czasu i pieniędzy. Doskonale widać więc, że polską branżę transportową czeka prawdziwa rewitalizacja.

System poboru opłat e-TOLL

E-TOLL jest nowym systemem elektronicznego poboru opłat za przejazd wybranymi fragmentami dróg krajowych, który zastąpił dotychczas stosowane w tym zakresie rozwiązania. Został on wprowadzony przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Administrację Skarbową i ukierunkowany jest na załatwianie wszystkich spraw online. To zaawansowane technologicznie narzędzie, które bazuje na pozycjonowaniu satelitarnym i jest przeznaczone dla kierowców poruszających się zarówno pojazdami ciężkimi, jak i lekkimi. Z systemem tym powiązana jest bezpłatna aplikacja mobilna (e-TOLL PL), którą trzeba instalować na swoich telefonach komórkowych, a następnie się zarejestrować. To najwyższy czas, aby szczegółowo zapoznać się ze sposobem jej działania – warto, żeby doszło do tego jeszcze zanim wyruszy się w drogę.

Dla kogo viaToll?

ViaToll to system elektronicznego pobierania opłat za przejazd autostradą, który obowiązywał od 2011 roku i był dedykowany pojazdom oraz zespołom pojazdów o masie DCM większej niż 3,5 tony, a także autobusom. Mechanizm ten opierał się na technologii komunikacji bliskiego zasięgu. Przekształcenia te wiążą się z koniecznością wdrożenia nowej organizacji ruchu na terenie punktów poboru opłat. W tym roku obowiązywał swego rodzaju okres przejściowy – do końca września zauważalne było stopniowe wygaszanie viaToll, a od 1 października obowiązuje tak zwany e-TOLL. ViaToll odchodzi więc w zapomnienie, a kierowcy są zobowiązani do wyrejestrowania się z tego systemu, ponieważ nie będzie już możliwe uiszczanie opłat drogowych poprzez korzystanie z urządzeń pokładowych, takich jak viaBOX oraz viaAUTO.

Zmiany w systemie poboru opłat na autostradach – podsumowanie

Jako kierowcy jesteśmy zobowiązani do śledzenia na bieżąco zmian zachodzących zarówno w regulacjach bezpośrednio dotyczących przepisów prawa drogowego, jak i przekształceń w zakresie zasad poruszania się po różnego typu drogach występujących na terenie Polski. Dzięki temu można zadbać o bezpieczeństwo swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego, a także uniknąć ewentualnych kar wynikających z niewłaściwego postępowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl