Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE  -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych  CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU  - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V)  – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Klasa emisji spalin e-TOLL

Klasa emisji spalin e-TOLL

Od 1.10.2021 e-TOLL stał się jedynym systemem, poprzez który można płacić za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Nowe rozwiązanie zastąpiło stare viaTOLL. Za nieuiszczenie odpowiedniej opłaty można dostać mandat, którego rozpiętość cenowa wynosi od 500 zł do 1500 zł. Kierowców będzie kontrolować ponad setka nowych radiowozów, które za pomocą rejestracji wideo będą egzekwować prawo.

Nowy system dotyczy nie tylko autobusów czy ciężarówek, ale także samochodów osobowych. Od 1.12.2021 każdy kierowca będzie musiał posiadać specjalną aplikację, która powinna być aktywna w trakcie przejazdu

Norma emisji spalin – jak sprawdzić

Do rejestracji w systemie e-TOLL niezbędna będzie znajomość kategorii pojazdu i klasy emisji spalin samochodu. Jak sprawdzić te dane?

Jeżeli Twój samochód był zarejestrowany w Polsce, kategorię pojazdu można określić za pomocą odpowiednich dokumentów, do których zaliczyć należy dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu i wyciąg ze świadectwa homologacji.

Natomiast jeśli Twój samochód był rejestrowany za granicą, jego klasę wagową można określić na podstawie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu lub wyciągu ze świadectwa homologacji pojazdu.

Ważne: może zdarzyć się, że nie posiadasz żadnego z wyżej wymienionych dokumentów. Niestety nie jest to dla Ciebie korzystna sytuacja. W takim przypadku Twój pojazd zostanie zarejestrowany z najwyższą kategorią, czyli ponad 12 ton, ponieważ nie można w sposób jednoznaczny określić kategorii Twojego samochodu.

Przechodząc do klasy emisji spalin pojazdu, można ją określić na podstawie kilku rodzajów dokumentów. Należą do nich: odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, dokument wystawiony przez producenta pojazdu lub autoryzowanego przedstawiciela producenta, zaświadczenie o zgodności CE, kopia wcześniejszego dowodu rejestracyjnego o tym samym numerze VIN (możliwość jednoznacznej identyfikacji pojazdu), certyfikat EURO, dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu oraz wyciąg ze świadectwa homologacji pojazdu.

Określenie klasy emisji spalin można sprawdzić bezpośrednio w dowodzie rejestracyjnym, gdzie znajduje się odpowiedni wpis (np. Euro 5) lub po roku produkcji pojazdu na podstawie tabeli. Druga opcja dotyczy samochodów zarejestrowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Trzecim, pośrednim sposobem jest wskazanie ustawodawstwa/dyrektywy UE, która zawiera zasady oraz limity zanieczyszczeń dla danej klasy emisji Euro.

Odpowiednie tabelki, na podstawie których określisz klasę spalin swojego pojazdu, znajdziesz na stronie rządowej: www.etoll.gov.pl.

W e-TOLL najszybciej zarejestrujesz się za pośrednictwem Internetowego Konta Klienta (IKK). Tam określisz sposób płatności za przejazd oraz sposób przekazywania danych do systemu. Co ważne, kierowca sam decyduje jak przekazywać dane do systemu – może to zrobić na kilka sposobów: przez aplikację mobilną na telefonie, tablecie lub innym urządzeniu elektronicznym; za pośrednictwem urządzenia pokładowego OBU; za pomocą ZSL, czyli Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl