Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE  -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych  CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU  - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V)  – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Ile kosztuje autostrada? Poznaj ceny przejazdu po polskich autostradach

Ile kosztuje autostrada? Poznaj ceny przejazdu po polskich autostradach

Koszty autostrad w Polsce różnią się między sobą w zależności od zarządcy drogi, rodzaju pojazdu, konkretnych odcinków autostrad, którymi się poruszamy, a także sposobu uiszczania opłaty. W inny sposób wycenione są też przejazdy mostami, wiaduktami czy tunelami. Nasz kraj nie posiada więc jednolitej stawki za przejazd 1km autostrady.

Ile kosztuje autostrada? Poznaj ceny przejazdu po polskich autostradach

Brak jednolitej stawki za 1km autostrady wynika w Polsce przede wszystkim z faktu, że płatne drogi nie są zarządzane jedynie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Część płatnych dróg jest w rękach zarządców prywatnych, czyli tzw. koncesjonariuszy. Drogi prywatne nie są utrzymywane z budżetu państwa, dlatego z reguły są droższe niż te publiczne. Poza różnicą wynikającą ze sposobu finansowania, drogi prywatne zawierają też opłatę VAT w wysokości 23%, której nie uiszczamy w przypadku dróg państwowych.

Powyższe czynniki sprawiają, że nie jest łatwo odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o to, ile kosztują autostrady w Polsce. Infrastruktura autostrad w naszym kraju zaliczyła w ostatnich latach dość duży progres, co znacznie poprawiło komfort przemieszczania się z punktu A do punktu B. Zanim jednak zdecydujemy się wyruszyć w trasę, warto jest abyśmy zorientowali się w cenach autostrad na poszczególnych odcinkach. Pozwoli nam to realnie oszacować koszt naszego przejazdu i podjąć decyzję, czy w danym przypadku będzie on dla nas opłacalny. W przeciwnym razie, zawsze możemy poszukać alternatywnych środków transportu.

Jako że ceny autostrad Polska posiada zróżnicowane, poniżej został przedstawiony ich podział.

Autostrada A1 – na ten moment opłaty obowiązują jedynie na 152-kilometrowym odcinku z Rusocina do Nowej Wsi. Za przejechanie całego fragmentu pojazdem osobowym bez przyczepy zapłacimy 30 złotych w jedną stronę. Warto mieć na uwadze, że jeśli zdecydowalibyśmy się na przejazd tego samego odcinka  z przyczepą kempingową, to zapłacimy za niego aż 71 złotych. Obecnie jest to jedyny płatny odcinek autostrady A1, jednak wraz z oddaniem do użytku całej drogi możemy spodziewać się zmiany tego stanu rzeczy. Bez wątpienia komfort przejazdu z Pomorza w Tatry znacząco się poprawi, jednak radykalnie wzrośnie też jego cena.

Autostrada A2 – decyzja operatora drogi o podwyższeniu stawki z 20 na 40 groszy za kilometr za przejazd odcinkiem Nowy Tomyśl – Konin od początku budziła wiele kontrowersji. Cena na odcinku Świecko - Tomyśl nadal wynosi 20 groszy za kilometr. Biorąc pod uwagę wszystkie opłaty, za przejazd całym płatnym odcinkiem A2 od Strykowa do Świecka zapłacimy aż 87,90 zł w jedną stronę.

Autostrada A4 – autostrada jest podzielona na odcinki zarządzane i koncesjonowane przez GDDKiA. Za pokonanie często uczęszczanej trasy między Katowicami a Krakowem zapłacimy 20 zł, a z Wrocławia do Gliwic przejedziemy za 16,20 w jedną stronę.

Ceny autostrad w Polsce

Ceny autostrad w Polsce niestety można określić jako drogie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę standardy zarobków w naszym kraju. Także w porównaniu do innych krajów europejskich można obiektywnie zauważyć, że autostrady w Polsce ceny posiadają dość wygórowane. Gdzie więc należy upatrywać przyczyn tego stanu rzeczy? Przede wszystkim w tym, że wiele odcinków polskich autostrad jest w rękach zarządców prywatnych. Ich utrzymanie nie pochodzi więc z budżetu państwa, a dodatkowo jest obarczone podatkiem VAT. Ceny przejazdu prywatnymi fragmentami autostrad, będących w posiadaniu zarządców prywatnych są aż trzykrotnie wyższe w stosunku do dróg publicznych. Operatorzy prywatni mają dużą swobodę w ustalaniu stawek przejazdów, a te z kolei muszą być adekwatne do kosztów ich utrzymania. Autostrady Polska ceny to wynikowa wielu czynników. W najbliższych latach możemy też spodziewać się wzrostu kosztów  przejazdu, ponieważ te fragmenty dróg, które na dzień dzisiejszy są darmowe jak chociażby odcinek  Warszawa – Łódź na autostradzie A2 czy Stryków – Toruń na A1 z biegiem czasu zaczną podlegać opłatom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl