Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Transport, spedycja i logistyka – jak je rozróżnić?

Transport, spedycja i logistyka – jak je rozróżnić?

W każdej branży konieczne jest posługiwanie się specjalistyczną terminologią. Niekiedy poszczególnych słów używa się wymiennie, pojęcia są mylone lub zacierana jest granica między jednym a drugim. Wiedz, że na rozwój gospodarki ogromny wpływ ma branża TSL, która składa się z transportu, spedycji oraz logistyki. Ich działania są ze sobą ściśle powiązane i mogą być realizowane na terenie ogólnokrajowym lub międzynarodowym. Sprawdź, jak rozróżnić wspomniane pojęcia!

Transport – definicja

Pierwszym pojęciem z terminu branża TSL jest transport. Jest on działem logistyki. Pracownicy transportu zajmują się realizacją zleceń, które polegają na nadawaniu i odbieraniu rozmaitych przesyłek. Są pośrednikiem między sprzedawcą a nabywcą konkretnego towaru. Warto wiedzieć, że transport ma również za zadanie optymalizację miejsca i czasu pracy, które wiążą się z drogą doręczenia. Należy także wyszczególnić kwestię wyboru odpowiedniego transportu. Każdy kontrahent zwraca w tym przypadku na cenę transportu oraz końcową cenę danego produktu, a także czas dostarczenia z punktu A do punktu B. Ponadto wyróżnia się transport przewozowy, lądowy, powietrzny, wodny, przy pomocy ciężarówek oraz bezszynowy.

Czym jest spedycja?

Spedycja jest częścią transportu, jednak znacznie szerszym obszarem niż sam transport. Często mylona przez klientów ze względu na brak wiedzy na ten temat. Niekiedy też możemy usłyszeć w branżowej gwarze hasło „transport spedycja”. Element ten polega na zorganizowaniu przewozu towarów na zlecenie zewnętrznej firmy oraz wykonywaniu niezbędnych czynności w tym obszarze. Co więcej, pracownicy, czyli spedytorzy odpowiadają za to, aby dany ładunek dotarł bezpiecznie i w całości do wyznaczonego punktu odbioru. Warto wiedzieć, że każde takie zlecenie musi być zawarte umową. Tutaj w szczególności możemy wyróżnić następujące obszary działań względem lokalizacji:

 • spedycja krajowa – odbywa się tylko na terenie danego państwa,
 • spedycja międzynarodowa – są to zlecenia obejmujące organizację przewozu ładunków z jednego kraju do innego, co często wiąże się również z przejazdem przez inne państwa.

Logistyka – co to takiego?

Ostatnim pojęciem w często słyszanym haśle „transport spedycja logistyka” jest właśnie logistyka. Musisz wiedzieć, że ten termin może pojawiać się w bardzo wielu branżach. Logistyka obejmuje takie działania jak m.in.:

 • nawiązywanie kontaktów z partnerami biznesowymi,
 • negocjacje cen, umów itd.,
 • kompleksowa obsługa klienta,
 • prognozowanie procesów mikroekonomicznych,
 • kontrolowanie stanu zapasów,
 • pakowanie oraz magazynowanie towarów,
 • rozdysponowanie towarów,
 • opracowywanie i realizację zleceń (transport),
 • komunikacja między pracownikami,
 • ogólne zarządzanie procesami produkcyjnymi, transportowymi i spedycyjnymi.

Firmy logistyczne mogą mieć swoje wewnętrzne działy świadczące usługi transportu oraz spedycji lub mogą współpracować z wyspecjalizowanymi, zewnętrznymi przedsiębiorstwami działającymi w tych dziedzinach.

Transport, spedycja, logistyka – jak poprawnie rozróżniać te trzy pojęcia?

Istota znajomości zagadnień tj.: transport, logistyka i spedycja jest niezbędna dla osób świadczących usługi w tych obszarach. Są to trzy różne pojęcia, które są ze sobą powiązane na etapie realizacji zleceń polegających na transporcie towaru z punktu A do punktu B. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z działaniami na terenie jednego kraju, oferta i zakres działań są zdecydowanie prostsze. Natomiast gdy transport musi zostać zrealizowany na skalę międzynarodową, konieczne jest dostosowanie oferty oraz wszystkich wytycznych przewozowych do norm i przepisów państw, przez które ładunek będzie przewożony.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl