Promocje
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE  -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych  CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU  - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V)  – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
Kontakt

Pojazdy podlegające obowiązkowi opłaty elektronicznej e-TOLL

Pojazdy podlegające obowiązkowi opłaty elektronicznej e-TOLL

W czerwcu 2021 roku nastąpiły znaczące zmiany w sposobie uiszczania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Do tej pory obowiązujący system via-TOLL został zastąpiony przez e-TOLL, który w przeciwieństwie do swojego poprzednika, opiera się na geolokalizacji. W obliczu zachodzących zmian warto sprawdzić, jakie pojazdy podlegają obowiązkowi uiszczania opłaty elektronicznej.

Pojazdy podlegające obowiązkowi opłaty elektronicznej e-tol

System e-TOLL obowiązuje od czerwca 2021 i zakładał miesięczny okres przejściowy, w ramach którego kierowcy mogli równolegle korzystać ze starego systemu via-TOLL. Ze względu na specyfikę zmian i szeroką grupę kierowców, którzy zostaną nią objęci, przyjęto umownie, że okres ten zostanie wydłużony do końca października. W związku z tym, że zmiany o zasięgu ogólnokrajowym przeważnie charakteryzując się dość dużym chaosem informacyjnym, kierowcy mogą zastanawiać się nad tym, kiedy trzeba mieć via-TOLL. Starszy system nie jest już tym obowiązującym, więc nie ma konieczności, aby go posiadać, jednak w wyjątkowych sytuacjach, jeśli nie dokonaliśmy jeszcze całkowitego przejścia na nowy system, to możemy z niego skorzystać.

Do 30 listopada 2021 korzystanie z e-TOLL jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Pojazdy te są określane mianem ciężkich. Obowiązkowej opłacie podlegają też autobusy poruszające się płatnymi odcinkami dróg, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Obowiązujące przepisy informują też kierowców, którzy podlegają opłacie e-TOLL, że nie mogą oni uiścić opłaty za przejazd z wykorzystaniem metody manualnej.

Które pojazdy podlegają opłacie e-toll?

Opłacie e-TOLL podlegają tzw. pojazdy ciężkie lub zespoły pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, a także autobusy poruszające się płatnymi odcinkami dróg, bez względu na ich masę dopuszczalną. Pozostali kierowcy, którzy kierują motocyklami czy pojazdami osobowymi, a także pojazdami osobowymi z przyczepą są zwolnieni z obowiązku korzystania z e-TOLL do dnia 30 listopada 2021. Co oznacza to w praktyce i jakie zmiany zajdą na polskich drogach po przekroczeniu tej daty? Z odcinków płatnych, państwowych autostrad A4 (Wrocław – Sośnica) i A2 (Konin – Stryków) znikną bramki, czyli punkty poboru opłat. Dla kierowców pojazdów osobowych lekkich, którzy często pokonują trasy z uwzględnieniem tych płatnych fragmentów dróg, zmiana ta może stanowić dość spore utrudnienie. Konieczność zakupu biletu online lub udania się do punktu obsługi podróżnych, który często może być oddalony od miejsca postoju na autostradzie to dodatkowa komplikacja. Korzystanie z e-TOLL dla kierowców innych pojazdów niż te ciężkie jest dobrowolna. Prosty sposób użytkowania i automatyczne przesyłanie danych do systemu to atrakcyjne czynniki, które mogą skłonić kierowców pojazdów nieobjętych obowiązkiem e-TOLL do tego, aby jednak z niego skorzystać. Aktualnie jest to najbardziej intuicyjny sposób na dokonywanie płatności, który przekłada się na oszczędność czasu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl