Jakie kary obowiązują za brak wdrożenia w e-TOLL?
System poboru opłaty elektronicznej e-TOLL zastępuje manualne rozliczanie płatności za przejazd po danej trasie. Ma to służyć przede wszystkim zapobieganiu kolejek do kas, które często tworzyły się na autostradach i drogach ekspresowych czy krajowych. Technologia oparta jest na wyznaczaniu pozycji pojazdu przez zastosowanie pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem wirtualnych bramownic. Dowiedz się więcej na temat systemu, płatności oraz o karach, które obowiązują za brak wdrożenia systemu e-TOLL.
Czym jest e-TOLL?
E-TOLL jest nowoczesnym rozwiązaniem, które służy poborowi opłat za przejazd na płatnych odcinkach dróg ekspresowych, autostrad oraz dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA, czyli przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Innowacyjny system jest utrzymywany przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Jak zacząć korzystać z systemu e-TOLL?
Pierwszym aspektem, który należy wykonać, by dokonać opłaty za przejazd, jest wybranie najdogodniejszej formy udostępniania swojej lokalizacji. Można skorzystać z darmowej aplikacji, którą instaluje się na urządzeniu mobilnym, co jest zdecydowanie jednym z najwygodniejszych rozwiązań. Przy korzystaniu ze specjalnej aplikacji należy zweryfikować swoje konto poprzez Profil Zaufany lub aplikację mObywatel, a następnie zasilić konto minimalną kwotą w wysokości 20 złotych. Jeżeli korzystamy z Autopay, wymagana jest rejestracja oraz podpięcie karty płatniczej. Logowanie do systemu e-TOLL jest niezwykle łatwe i intuicyjne, dlatego żaden kierowca nie powinien mieć z tym problemu.
Przekazywanie danych lokalizacyjnych do systemu może się także odbywać za pomocą specjalnych lokalizatorów montowanych w pojazdach lub urządzeń pokładowych. Udostępnianie lokalizacji pojazdu jest niezbędne do opłacenia kosztu przejazdu, gdyż system ma informacje o trasie, jaką pokonujemy, a więc za jaką powinniśmy zapłacić. W przypadku braku wdrożenia systemu e-TOLL obowiązują kary finansowe, o których przeczytasz w poniższych akapicie.
Jakie kary obowiązują za brak wdrożenia e-TOLL?
Jeżeli z jakiegoś powodu kierowca nie opłaci kwoty za przejazd wybraną trasą w systemie e-TOLL, obowiązuje kara finansowa w wysokości 500 złotych. W przypadku aut osobowych oraz motocykli opłata wynosi wcześniej wymienione 500 złotych, natomiast dla samochodów ciężarowych i autobusów – 1500 złotych. Zaawansowany system nie pozwala na przejazd autostradą lub ekspresową drogą niezauważonym. Kontrola jest niezwykle szczelna i sprawdza każdy przejeżdżający pojazd za pomocą kamer, które dokładnie rejestrują pojazd za pomocą numeru tablic rejestracyjnych. Kamery znajdują się przy bramownicach oraz w pojazdach KAS, czyli Krajowej Administracji Skarbowej i umieszczone są na belce kontrolnej na dachu. Jest to nowoczesny zestaw kamer, który rozpoznaje tablice rejestracyjne pojazdów, jadących nawet do 250 km/h.
Ile czasu na opłacenie mandatu? Czy można się odwołać?
Kierowca ma 3 dni, aby móc zakupić bilet za przejazd daną trasą bez konieczności płacenia mandatu. Jest to opcja dla tych, którzy mieli problem z dokonaniem płatności poprzez aplikację lub brak środków na koncie. Jest to jedyna możliwość uniknięcia mandatu. Natomiast, jeśli kierowca tego nie zrobi, otrzyma oficjalne pismo z informacją o zapłaceniu za mandat w ciągu 7 dni. Gdy upłynie tydzień bez dokonania płatności, sprawa trafia do Pierwszego Urzędu Skarbowego, gdy egzekwuje się kary za brak opłacenia przejazdu w systemie e-TOLL.
Podsumowanie
Wielu kierowców ignoruje płatności za przejazd płatną trasą, przez co w ciągu miesiąca, ponad 1000 kierowców musiało opłacić mandat. System e-TOLL obowiązuje od 1 grudnia 2021 roku. Większość mandatów dotyczy braku opłaty, jednak zdarzają się przypadki, kiedy kierowcy zasłaniają tablicę rejestracyjne, co skutkuje taką samą karą, w wysokości 500 i 1500 złotych. Jeżeli wybieramy się w dalszą podróż, warto sprawdzić, czy będziemy przejeżdżać przez płatne drogi ekspresowe lub autostrady.