Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Jak zapłacić mandat przez Internet? – Instrukcja krok po kroku

Jak zapłacić mandat przez Internet? – Instrukcja krok po kroku

Nowe zmiany w taryfikatorze mandatów znacznie zwiększyły koszt wysokości mandatu i ilość punktów karnych za wykroczenia drogowe. Wymuszone pierwszeństwo, zaparkowanie pojazdu na zakazie czy przekroczona prędkość to jedne z wielu naruszeń drogowych. Możliwości bycia zatrzymanym przez kontrolę jest mnóstwo, a sytuacje te wywołują sporo stresu. Aby jak najszybciej uporać się z negatywnymi emocjami związanymi z przewinieniem, warto od razu spłacić nałożony przez funkcjonariuszy mandat. Najlepszym sposobem będzie uregulowanie płatności drogą internetową i choć wielu osobom wydaje się to skomplikowanym procesem, tak w rzeczywistości rozwiązanie jest bardzo intuicyjne i proste. Dzięki temu możesz spłacić mandat, nie wychodząc z domu i nie stojąc w kolejce. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z krótką instrukcją, która w przejrzysty sposób tłumaczy, jak dokonać zapłaty.

Typy mandatów drogowych

Wyróżnia się trzy formy wręczania mandatów drogowych. Zgodnie z przepisem art. 95 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia[1], funkcjonariusze mogą nałożyć:

 • mandat gotówkowy, czyli wydawany kierowcy, który naruszył przepisy, jednak bezpośrednio uiszczył kwotę funkcjonariuszowi.
 • Kredytowany, czyli wydawany ukaranemu poprzez potwierdzenie odbioru.
 • Zaoczny, czyli doręczany sprawcy, którego nie było na miejscu popełnionego wykroczenia, np. zaparkowanie w niedozwolonym miejscu.

Jak zapłacić mandat przez Internet?

Spłata mandatu przez Internet jest prostą czynnością, którą można wykonać w kilku krokach, a mianowicie:

 • Należy zalogować się do swojej internetowej bankowości (każdy bank ma możliwość zapłaty mandatu przez Internet).
 • Wybieramy zakładkę „Przelewy” i klikamy opcję „Przelew podatkowy”, „Przelew do Urzędu Skarbowego” lub „Przelew do US”, który nie jest równoznaczny z przelewem do ZUSU.
 • Następnie ukazuje się lista dostępnych opcji, z której należy wybrać formularz „Mandaty”.
 • Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego Urzędu Skarbowego, jednak od 1 stycznia 2016 roku wszystkie przelewy za otrzymane mandaty drogowe w Polsce wpływają do Urzędu w Opolu. Warto sprawdzić ich aktualne dane na stronie internetowej Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.[2]
 • Ostatnim krokiem jest uzupełnienie danych osobowych w formularzu.

Zmiany w opłacaniu mandatów

Nowe rozporządzenia ułatwiają również spłacenie mandatu drogowego kierowcom, którzy chcą bezpośrednio spłacić nałożoną karę przez funkcjonariusza. Jedynym warunkiem jest posiadanie przez policjanta terminalu, gdyż dokonanie zapłaty możliwe jest wyłącznie w formie bezgotówkowej. Jeśli natomiast z jakiegoś powodu nie można dokonać płatności kartą lub telefonem (brak zasięgu, chwilowy brak środków na koncie), najlepiej spłacić mandat drogą mailową, gdyż zajmie to chwilę.

Zaległości i ściągalność

Jak wygląda sytuacja w przypadku osób, które nie spłacą mandatu w należytym terminie? Jeżeli karany nie uiści opłaty do 7 dni, ósmego dnia wojewoda może wystawić sprawie egzekucyjny tytuł, czyli umożliwienie ściągania za pieniądze.

Mandat z fotoradaru

Jako doświadczeni kierowcy doskonale wiemy, że mimo ostrożności na drodze, mogą zaskoczyć nas fotoradary, które często niezauważalnie wykonują zdjęcie pojazdu i rejestrują przekroczoną prędkość. Aktualny taryfikator precyzyjnie przedstawia koszt mandatu z uwzględnieniem przekroczonych kilometrów. Poniżej przedstawiamy kwoty przypisane do ilości przekroczonych kilometrów, a także wzrost cen od 17 września. Mianowicie kary za przekroczenie prędkości wynoszą:

 • do 10 km/h – mandat w wysokości 50 złotych
 • 11-15 km/h – mandat w wysokości 100 złotych
 • 16-20 km/h – mandat w wysokości 200 złotych
 • 21-25 km/h – mandat w wysokości 300 złotych
 • 26-30 km/h – w wysokości mandat 400 złotych
 • 31-40 km/h – w wysokości mandat 800 złotych, przy czym od 17 września 2022 za ponownie popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania, tzw. „recydywę", wzrasta o 100% i wynosi 1600 zł.
 • 41-50 km/h – w wysokości mandat 1000 złotych, przy czym od 17 września 2022 za ponownie popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania, tzw. „recydywę", wzrasta o 100% i wynosi 2000 zł.
 • 51-60 km/h – w wysokości mandat 1500 złotych, przy czym od 17 września 2022 za ponownie popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania, tzw. „recydywę", wzrasta o 100% i wynosi 3000 zł.
 • 61-70 km/h – w wysokości mandat 2000 złotych, przy czym od 17 września 2022 za ponownie popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania, tzw. „recydywę", wzrasta o 100% i wynosi 4000 zł.
 • 71 km/h i więcej – w wysokości mandat 2500 złotych, przy czym od 17 września 2022 za ponownie popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania, tzw. „recydywę", wzrasta o 100% i wynosi 5000 zł.

Dokonanie płatności za mandat z fotoradaru polega na tym samym jak wystawienie kary przez funkcjonariuszy. Należy zalogować się na stronę bankowości internetowej i wykonać kroki opisane w powyższej instrukcji.

Jak zapłacić mandat przez Internet? – Podsumowanie

Jak się okazuje spłata mandatu przez Internet, wcale nie jest skomplikowaną czynnością. Najważniejsze, aby dokonać płatności w jak najszybszym terminie, dzięki czemu pozbędziemy się dręczącej myśli, że będziemy ścigani za brak wpłacenia danej kwoty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl