Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Jak działa e-TOLL

Jak działa e-TOLL

E-TOLL to system, który zastąpił niedawno viaTOLL. Jest to nowoczesne rozwiązanie oparte o technologię pozycjonowania satelitarnego. Służy do wyznaczania pozycji użytkownika pojazdu z wykorzystaniem wirtualnych bramownic.

E-TOLL system – jak działa?

E-TOLL dotyczy kierowców, którzy prowadzą pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. E-TOLL dla kierowców tych samochodów nie jest wyborem, a obowiązkiem!

Użytkownik systemu e-TOLL może sam wskazać sposób przekazywania danych o swojej lokalizacji do systemu. Do wyboru są: aplikacja mobilna zainstalowana np. na smartfonie czy tablecie; lokalizator fabrycznie umiejscowiony w pojeździe (tzw. ZSL); urządzenie pokładowe (tzw. OBU).

Istotne jest, że dostęp do urządzeń, które przekazują dane lokalizacyjne, opiera się na zasadach wolnorynkowych, co oznacza, że dystrybucja i sprzedaż urządzeń pokładowych oraz ZSL odbywać się może poprzez sprzedaż, wynajem czy model kaucyjny.

Poniżej możesz przeczytać o tym, jak zarejestrować się w systemie oraz o możliwości odliczenia od podatku kosztów związanych z wdrożeniem systemu.

Rejestracja e-TOLL

Aby korzystać z e-TOLL, możesz dokonać rejestracji na trzy sposoby: online, w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta oraz poprzez wybranego przez siebie dostawcę kart flotowych.

Najszybszym sposobem na rejestrację w e-TOLL jest skorzystanie z Internetowego Konta Klienta (IKK). Żeby zacząć z niego korzystać, należy założyć profil zaufany, a jeśli już go masz, możesz od razu przejść do założenia konta dla osoby fizycznej lub osoby fizycznej, która prowadzi JDG. W ten sposób szybko zarejestrujesz swój pojazd oraz jedno urządzenie pokładowe, niezbędne do działania systemu.

Aby dokonać rejestracji, należy przejść przez dwa etapy:

 1. Podanie numeru rejestracyjnego, ID biznesowego i adresu e-mail.
 2. Wybranie wysokości wpłacanej kwoty oraz uiszczenie opłaty.

Do dokumentów, niezbędnych do rejestracji w Internetowym Koncie Klienta, należy zaliczyć:

 • dostęp do profilu zaufanego,
 • upoważnienie do reprezentowania (w przypadku firmy) – jego wzór można znaleźć na stronie etoll.gov.pl,
 • dokument rejestracyjny,
 • dokument potwierdzający klasę emisji spalin (jeżeli nie wpisano jej do dowodu rejestracyjnego).

Jeśli wolisz jednak nie korzystać z IKK, tylko zarejestrować się stacjonarnie, w tym celu należy udać się do jednego z Miejsc Obsługi Klienta. Na pewno znajdziesz dogodną dla siebie lokalizację, ponieważ uruchomiono 200 takich punktów. W takim przypadku będą niezbędne te same dokumenty jak przy rejestracji online, tylko że bez dostępu do profilu zaufanego.

Trzecim sposobem na rejestrację jest skorzystanie z usług dostawcy kart flotowych. Dostawca zapewni kompleksową obsługę rozliczeń w systemie e-TOLL, w tym rejestrację. Jeśli chcesz mieć dostęp do swojego konta w IKK, koniecznie przekaż dostawcy kart flotowych dane osób, które będą mogły z niego korzystać.

Podczas rejestracji niezbędne będzie także określenie sposobu płatności za przejazd po płatnych drogach krajowych za pomocą konta przedpłaconego lub konta z odroczoną płatnością.

Aby rozpocząć swój pierwszy przejazd, musisz dodać urządzenie pokładowe (OBE) do systemu i powiązać z nim zarejestrowany pojazd. Możesz to zrobić przez Internetowe Konto Klienta, ale też stacjonarnie w Miejscach Obsługi Klienta. E-TOLL umożliwia korzystanie z następujących urządzeń pokładowych: aplikacji mobilnej, urządzenia pokładowego oraz Zewnętrznego Urządzenia Lokalizacyjnego (ZSL).

Ulga podatkowa e-TOLL

Dla tych, którzy chcą zacząć korzystać z e-TOLL, rząd przygotował ulgę podatkową, dzięki czemu kierowcy mogą zminimalizować koszty wdrożenia systemu.

Ulga w podatku dochodowym obowiązuje od 29.06.2021. Jest ona związana z wydatkami na wyposażenie pojazdów w urządzenia do poboru opłat w e-TOLL.

Na stronie etoll.gov.pl można przeczytać, na czym polega ulga podatkowa i co wchodzi w jej zakres:

 • wydatki poniesione na zakup ZSL (Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego) lub urządzenia pokładowego,
 • opłaty poniesione z tytułu umowy na obsługę ZSL lub urządzenia pokładowego,
 • opłaty poniesionej z tytułu leasingu, najmu albo dzierżawy ZSL lub urządzenia pokładowego czy też innej umowy o podobnym charakterze.

Ważne: w uldze uwzględniane są wydatki NETTO – bez podatku od towarów i usług.

Jeżeli chodzi o okres, z którego można odliczyć poniesione wydatki, to jest to możliwe do końca 2021 roku.

Za każde zakupione urządzenie lub system lokalizacyjny można uzyskać maksymalnie 500 zł ulgi. Co istotne, liczba urządzeń nie może być większa niż liczba pojazdów, które w 2021 roku wykonały co najmniej jeden przejazd, za który została uiszczona opłata w systemie e-TOLL z wykorzystaniem zakupionych urządzeń lub systemów.

Jeśli rozliczasz się w podatku PIT, poniesione wydatki możesz odliczyć od dochodu (przychodu) za 2021 rok. Odliczenie uwzględnia się w zeznaniu podatkowym za ten rok.

Natomiast jeżeli rozliczasz się w podatku CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za dany rok podatkowy, w którym poniosło się koszty. W przypadku osób, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy, odliczenie może zostać uwzględnione w zeznaniu składanym za rok podatkowy obejmujący dzień 31.12.2021.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl