Promocje
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN
ETOLL FMB003 OBU – SAM. OSOBOWE I DOSTAWCZE -zaawansowany terminal śledzący z funckją odczytu danych CAN

99,00 zł

Cena regularna: 354,24 zł

80,49 zł

Cena regularna: 288,00 zł

szt.
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator
ETOLL FMP100 OBU - GNIAZDO ZAPALNICZKI (12/24V) – do każdego rodzaju samochodów - mały i inteligentny lokalizator

49,00 zł

Cena regularna: 183,27 zł

39,84 zł

Cena regularna: 149,00 zł

szt.
ETOLL GH5200 OBU
ETOLL GH5200 OBU

9,99 zł

Cena regularna: 40,00 zł

8,12 zł

Cena regularna: 32,52 zł

szt.
Kontakt

Dla kogo przeznaczony jest e-TOLL?

Dla kogo przeznaczony jest e-TOLL?

E-TOLL to rozwiązanie, które zbudowane jest na technologii pozycjonowania satelitarnego. Ten nowoczesny system wyparł, używany jeszcze do niedawna, viaTOLL. Stary system działał na podstawie urządzeń zbierających dane z bramownic na autostradach.

Nowe rozwiązanie służy do poboru opłat elektronicznych za przejazd po określonych odcinkach autostrady, dróg ekspresowych i krajowych, w których zarządzie jest Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). E-TOLL jest zbudowany na bazie technologii lokalizacji satelitarnej, której celem jest przekazywanie danych o położeniu pojazdu na bieżąco w trakcie jazdy. Następnie system zebrane informacje zestawia ze stawkami za przejazd określonymi odcinkami wyżej wymienionych dróg.

Do korzyści, które płyną z korzystania z systemu, należy zaliczyć przede wszystkim oszczędność czasu podczas podróży – nie trzeba stać w kolejce na tzw. bramkach. Ponadto użytkownicy e-TOLL mają możliwość na bieżąco monitorować historię opłat i zarządzać swoim kontem za pośrednictwem Internetu. Wszystkie sprawy związane z e-TOLL można załatwić online (włączając w to rejestrację w systemie), ale możliwe jest także skorzystanie z Miejsc Obsługi Klienta. Ponadto, wszystkie Twoje dane, dokumenty i usługi są dostępne w jednym miejscu.

E-TOLL od jakiej masy?

E-TOLL został uruchomiony w czerwcu 2021 roku, a do końca września można było jeszcze korzystać ze starego systemu viaTOLL. Do tego czasu wszyscy kierowcy, którzy mają obowiązek z niego korzystać, powinni zarejestrować się i zacząć użytkować e-TOLL.

Wymóg korzystania z e-TOLL jest obowiązkowy dla kierowców pojazdów lub zespołów pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz dla autobusów – niezależnie od ich masy.

Szczegółowe informacje dotyczące określonej kategorii pojazdów zostały podane na stronie rządowej www.etoll.gov.pl, a poniżej znajdują się przygotowane przez nas informacje o systemie w pigułce.

Na oficjalnej rządowej stronie etoll.gov.pl znajdziesz także klasyfikator pojazdów, który wyliczy stawkę opłaty elektronicznej wyrażoną w złotówkach za każdy przejechany kilometr (uwzględnia on oczywiście wyłącznie drogi ekspresowe, autostrady i drogi krajowe) oraz poinformuje czy Twój pojazd podlega obowiązkowi opłat w ramach e-TOLL. Stawka opłaty zależy od dopuszczalnej masy pojazdu lub łącznej masy całkowitej zespołu pojazdów, a także klasy emisji pojazdy. Aby skorzystać z klasyfikatora pojazdów, należy wprowadzić do systemu informacje o klasie emisji pojazdu oraz jego kategorii.

Kogo obowiązuje e-TOLL?

Ustawa z dnia 6.05.2021 o zmianie ustawy o drogach publicznych (oraz niektóre inne ustawy) wprowadziła przepis o tym, że elektroniczny pobór opłat na terenie Polski obowiązuje na drogach szybkiego ruchu, płatnych autostradach oraz niektórych drogach krajowych. Przychody, które przyniesie system e-TOLL, są przeznaczane na rozbudowę infrastruktury drogowej oraz prace modernizacyjne.

System e-TOLL jest obligatoryjny dla trzech grup pojazdów:

 1. O dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz poniżej 12 ton.
 2. O dopuszczalnej masie całkowitej 12 ton lub powyżej tej masy.
 3. Autobusów – niezależnie od ich masy.

Poniżej przedstawiono informacje o tym, co mieści się w poszczególnych kategoriach.

 1. Zalicza się tutaj:
  1. samochód osobowy z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony;
  2. mikrobus z liczbą miejsc siedzących poniżej 9 z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony;
  3. ciągnik siodłowy z naczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony;
  4. ciągnik siodłowy bez naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony;
  5. samochód dostawczy powyżej 3,5 tony.
 2. W pojęcie tej kategorii wchodzą:
  1. samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 12 ton;
  2. samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej co najmniej 12 ton z przyczepą z dyszlem;
  3. ciągnik siodłowy z naczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.
 3. Ostatnia kategoria zawiera:
  1. autokary lub autobusy z liczbą miejsc siedzących powyżej 9 (łącznie z kierowcą) niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej;
  2. autokary lub autobusy z liczbą miejsc siedzących powyżej 9 (łącznie z kierowcą) z przyczepą niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Uwaga: od 29.06.2021 obowiązuje ulga w podatku dochodowym na wydatki związane z wyposażeniem pojazdów w urządzenia do poboru opłat w systemie e-TOLL.

Ulga pokrywa koszty związane z:

 1. opłatami poniesionymi z tytułu leasingu, najmu lub dzierżawy ZSL (Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego) lub urządzenia pokładowego albo innej umowy o podobnym charakterze, na podstawie której system lub urządzenie zostały oddane do użytkowania;
 2. wydatkami poniesionymi na nabycie ZSL lub urządzenia pokładowego;
 3. opłatami poniesionymi z tytułu umowy na obsługę ZSL lub urządzenia pokładowego.

Istotny jest fakt, że maksymalnie można odliczyć wydatki w kwocie 500 zł na jedno urządzenie. Jeśli wydasz więcej na zakup lub użytkowanie urządzenia, resztę musisz pokryć z własnej kieszeni.

Pamiętaj, że nieprawidłowości związane z uiszczaniem opłaty w systemie e-TOLL podlegają karze administracyjnej od 500 zł do nawet 1500 zł. Upoważnieni do kontroli urządzeń oraz systemów związanych z e-TOLL są funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl